Ekspertyzy i analizy

  1. Ekspertyzy remontowanych budynków pod kątem występowania ptaków i nietoperzy

    Każdy remontowany, przebudowywany obiekt budowlany zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi powinien mieć wykonaną ekspertyzę ornitologiczna (ptaki), czasami hiropterologiczna (nietoperze). Wymóg ten wynika z zapisów w kilku ustawach - ustawa Prawo ochrony środowiska, Ustawa o ochronie przyrody, Ustawa o ochronie zwierząt, ustawa Prawo budowlane.

    Ekspertyza powinna być przekazana do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - RDOŚ (jest w każdym województwie), która na jej podstawie wydaje decyzję określającą warunki przeprowadzenia remontu.

    Zwykle nie wiąże się to ze szczególnymi utrudnieniami w przeprowadzeniu remontu. Jeśli ekspertyza stwierdza, że w budynku występowały chronione gatunki ptaków, to z reguły RDOŚ ustala wielkość kompensaty utraconych siedlisk w budynku w postaci określonej liczby budek lęgowych dla ptaków, które musi wywiesić inwestor wykonujący remont.

    Jednak jeśli ktoś nie uzyska decyzji RDOŚ i podejmie prace remontowe budynku zasiedlonego przez ptaki, to zgodnie z przepisami prace remontowe będą wstrzymane, aż do okresu zakończenia lęgów przez ptaki (zwykle do połowy września, czasami do 15 października), a inwestor będzie pociągnięty do odpowiedzialności karnej (na ogół działania inwestora będą miały znamiona przestępstwa zagrożonego kilkuletnia kara więzienia).

    Tych wszystkich problemów i kosztów można uniknąć zlecając wykonanie ekspertyzy ornitologicznej odpowiednio wcześnie, tj. najlepiej rok przed terminem planowej inwestycji, nie później niż do końca marca jeśli remont ma się rozpocząć od IV do VIII i nie później niż do połowy lipca jeśli remont ma się rozpocząć od IX.

    W sytuacji gdy już podjęto prace remontowe i okazało się, że w budynku znajdują się gniazda ptaków lub prace zostały wstrzymane przez organy do tego upoważnione z tego powodu, także konieczne jest wykonanie ekspertyzy ornitologicznej. Wykonując ekspertyzę, ze względu na rozległe doświadczenia, możemy pomoc w znalezieniu rozwiązań kompromisowych, na ile to tylko jest możliwe.

  2. Ekspertyzy rolnośrodowiskowe

  3. Uciążliwość ptaków w miastach – noclegowiska i gniazda ptaków krukowatych, gołębie miejskie

  4. Wpływ potencjalnych lub zrealizowanych inwestycji na krajobraz, środowisko przyrodnicze i specyficzne elementy flory lub fauny

  5. Raporty i oceny oddziaływania na środowisko

  6. Planowanie przestrzenne terenów o walorach przyrodniczych

  7. Wyznaczenie korytarzy ekologicznych w gminie

  8. Analiza krajobrazowa do studiów zagospodarowania i planów miejscowych